Z histórie školy

Čo hovorí kronika obce o našej škole

Naša škola sa nachádza vo východnej časti okresu Komárno v obci Bátorove Kosihy. Táto obec patrí medzi najstaršie a najväčšie v našom okrese. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1156. V obci žijú obyvatelia prevažne maďarskej národnosti, a tak národnostná otázka v školstve sa rieši vyučovaním v oboch jazykoch.

Začiatky vzniku základnej školy sú nejasné. V obci boli dve základné školy, z ktorých jedna bola štátna. Navštevovali ju žiaci slovenskej národnosti. Školu tvorila len jedna trieda a všetkých vyučoval jeden učiteľ. Počet žiakov v triede sa pohyboval od dvadsať do tridsať. Ďalšie tri školy boli cirkevné. Boli to katolícka, reformátorská a židovská škola. V týchto školách bola vyučovacím jazykom maďarčina. Každá škola mala vlastné budovy a učiteľov.

V roku 1945 bol do obce vymenovaný prvý slovenský učiteľ, Štefan Hollý.

Po roku 1945 sa z piatich školských budov obce nemohla používať ani jedna, nakoľko boli zničené vojnou. Po vojne sa začalo vyučovať len v jednej opravenej triede a učiteľský zbor tvorili len traja učitelia. V tomto období boli zrušené školy s vyučovacím jazykom maďarským, preto väčšina detí do školy nechodila.

V roku 1946 budovy školy neboli ešte stále opravené. Vyučovalo sa striedavo v dvoch triedach. O rok neskôr sa pedagogický zbor rozšíril na sedem členov.

1. septembra 1950 sa vo Vojniciach otvárajú znova aj maďarské školy. Bola to osemtriedna maďarská a slovenská národná škola a stredná škola. Slovenská národná škola mala štyri triedy a maďarská osem. Spolu mali len päť učební. Stredná slovenská škola mala tri triedy a maďarská jednu triedu. Slovenská i maďarská národná škola mala spoločného riaditeľa a 128 žiakov.

V roku 1953 došlo k zriadeniu Osemročnej strednej školy ( z bývalej národnej a strednej školy ).

Významným medzníkom vo vzdelávaní našej obce bol rok 1958. Dokončila sa výstavba novej školy, ktorá bola daná do prevádzky 6. decembra 1958. Bola to v tom čase najväčšia a najmodernejšia škola v našom okrese. V novej škole bolo 15 učební, kabinety a dva učiteľské byty. Budova bola postavená pre slovenské i maďarské deti. Vyučovanie v osemročnej strednej škole sa začalo 1. septembra 1959 už v oveľa kultúrnejších podmienkach. Škola mala spoločné riaditeľstvo.

V roklu 1962 sa vyučovalo tak na slovenskom ako i na maďarskom oddelení v desiatich triedach. Škola dostala nové pomenovanie – Základná deväťročná škola (ZDŠ).Cieľom školy bolo pripraviť žiakov na praktický život, preto sa venovala väčšia pozornosť polytechnickej práci. V tom čase bol na škole už dostatočný počet kvalifikovaných učiteľov. Vyučovanie bolo podľa kroniky obce dobré. Bola dobrá spolupráca medzi učiteľmi slovenského a maďarského oddelenia. Počet žiakov sa pohyboval medzi 180 – 220.

V roku 1963 sa vyučovalo súbežne v slovenskom i maďarskom vyučovacom jazyku.Vyučovanie prebiehalo v dvoch zmenách a to v doobedňajších a poobedňajších hodinách.

V dôsledku skvalitnenia výučby na oboch školách sa v školskom roku 1965 – 1966 začalo vyučovať v ZDŠ s dvomi riaditeľstvami, a to s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským. Školský objekt bol rozdelený na slovenskú a maďarskú školu s osobitnými riaditeľstvami. V tomto období (r. 1967 ) pedagogický kolektív slovenskej školy tvorilo desať učiteľov a školu navštevovalo 210 žiakov.

Neskôr sa ukázalo, že budova školy nestačí pre obe školy. Chýbali miestnosti pre kabinety a pre školské družiny ( školské kluby ). Ešte stále sa vyučovalo na dve zmeny. Z uvedených príčin sa obec rozhodla, že postaví novú školu. Mala byť postavená v rámci akcie „ Z “. Nová škola bola dostavaná v roku 1989. Je to desaťtriedna budova s kabinetmi, zborovňou, knižnicou a počítačovou miestnosťou na vyučovanie informatiky. V súčasnosti ju navštevuje 108 žiakov a pedagogický zbor tvorí 14 kvalifikovaných pedagógov.

Mgr. A. Labanczová